Wpisy

 • poniedziałek, 29 czerwca 2015
  • Ekologiczne grzanie - kominki na pellet

   Szukając ekologicznych, ale też tanich metod ogrzewania warto zastanowić się nad kominkiem na pellet. Muszę od razu powiedzieć, że kominki na pellet to modele wolnostojące. Oznacza to, że kominek można po prostu postawić w salonie bez martwienia się przyłączamy. Wystarczy zrobić jedną dziurę wychodzącą na zewnątrz, aby kominek mógł czerpać zimne powietrze do ogrzania i wypuszczać je już nagrzane do salonu. Zero remontu = zero kłopotów = kominek w każdym salonie.

   Original image URLhttps://www.flickr.com/photos/designmilk/15527084795/ 

   Po pierwsze kominki na pellet są ekologiczne, bo pali się w nich pelletem - ścinkami drewna sprasowanymi w granulki, więc nawet jeśli miasto, w którym mieszkamy restrykcje dotyczące emitowania CO2 do atmosfery (piece na węgiel) możemy być spokojni o to, że nasz kominek zmieści się we wszystkich normach jakie tylko miasto może narzucić, ponieważ spalany pellet nie emituje CO2 w ogóle!

   Aczkolwiek wydaje mi się, że dla zwyczajnego użytkownika ważniejsze będą koszty zakupu takiego kominka i jego użytkowania vs. koszty ogrzewania jakie ponosimy teraz. Taki kominek można kupić już od 3999 złotych patrz - > http://polandi.eu/pl/p/Kominek-na-pellet-STELLA-7-kW-bezowy/1543 Jednak odpadają nam tu koszty podłączania do grzejników i same grzejniki  w sumie też. Więc dochodzi nam tylko koszt przebicia ściany na rurę dymową.

   A paliwo? Kominek spala pellet, który kosztuje średnio 15 zł za 15 kg (worek), co daje nam 1000 złotych za tonę. Niby dużo, ale do ogrzania mieszkania zużywa się 1,5-2 ton pelletu przez zimę. Co daje nam 1,5-2 tysiące złotych, których nie musimy wydawać od razu, ponieważ pellet można kupować na worki. Za jednym razem możemy kupić sobie kilka worków i dopiero gdy się skończą dokupić kolejne. Dzięki temu nie kupimy za dużo i nic nam nie będzie zalegać w piwnicy. Ba nawet nie potrzebujemy piwnicy. Worek z pelletem można upchnąć na dnie szafy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 29 czerwca 2015 12:24
 • czwartek, 26 września 2013
  • Curiosity

   Od setek lat człowiek zgłębia tajemnice kosmosu. Dzięki skrupulatnym i wieloletnim badaniom wiemy coraz więcej o plantach krążących wokół ziemi a to czego się dowiadujemy na ich temat jest bardzo inspirujące i intrygujące. 


   Sonda, która została wysłana na Marsa zrobiła zdjęcie pewnej struktury, która prawdopodobnie została uformowana przez wiatr i wodę. W tak zwanym Arabia Terra został sfotografowany krater o nazwie Becquerel. Wokół tego krateru znajduje się bardzo ciekawy nasyp, jego wysokość ma aż 1 km a sam nasyp został utworzony z wielu warstw. Dzięki tej fotografii możemy wywnioskować, że każda z warstw ma aż po kilka metrów grubości. Z przeprowadzonych badań wynika, że w skład warstw wchodzi siarczan. Na ziemi takie osady tworzą się wtedy gdy odparowuje woda a to z kolei sugeruje, że tam gdzie był krater musiało być też jezioro. Osady te pochodzą z przed miliardów lat. Takie odkrycie pozwala na wysunięcie śmiałej hipotezy, że na całym obszarze Arabia Terra była woda, ale na skutek wielu procesów zmieniały się warunki klimatyczne i Mars jest teraz pustynną planetą. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 września 2013 16:20
 • wtorek, 09 lipca 2013
  • Qwerty, czyli dlaczego nasza klawiatura tak wygląda?

   Wiele osób zastanawia się dlaczego klawiatura ma własnie taki układ. Czy nie lepiej było by, gdyby litery były po kolei? A może w ten sposób nasz wzrok wyłapuje litery szybciej niż jakby szły równo jak w alfabecie? 


   Pierwszą osobą na świecie, która wymyśliła taki układ klawiszy nie był August Dvorak. Co prawda w roku 1936 wpadł on już na to, że najczęściej używane klawisze powinny znajdować się w drugim wierszu klawiatury. Jednak w roku 1866 Christopher Sholes wraz z Carlosem Gliddenem opracowali maszynę do pisania. W tym formacie najmniej używane klawisze poszły na bok, a te najczęściej używane po środku.

   Jednak jak dla mnie jest to kwestia przyzwyczajenia. Czasami zdarza się takie zdanie, że o wiele częściej używam klawiszy z dolnego i górnego rzędu niż ze środkowego. Ale to prawa, że środkowe klawisze mam najbardziej wytarte, a więc muszę ich używać najczęściej.

    


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 lipca 2013 17:25
 • piątek, 05 lipca 2013
  • Torebki z klocków LEGO

   Dzisiaj bardzo wiele osób wykorzystuje wtórnie zużyte już materiały. Jednak najczęściej robi się z nich biżuterię. Co prawda już od dawna robi się torebki ze skrawków materiału. A nawet swego czasu popularne były modele zrobione z papierków po cukierkach. Ale teraz przyszedł czas na zupełnie coś nowego. Torebki zrobione z klocków LEGO.

   Co prawda na razie dostać można tylko modele o wielkości kopertówek, ale i one budzą już mieszane uczucia... dla jednych są one prawdziwym dziełem sztuki, które warto mieć w swojej kolekcji, a dla innych śmieszną zabawką.

    

   Torebki wykonane są z klocków LEGO oraz materiałów. Klocki pokrywają tylko zewnętrzną część torebki. Wewnętrzna wykonana jest z delikatnej podszewki. Widać, że torebki wykonane są starannie, ale miałabym obawy przed noszeniem jej na co dzień, aby któryś z klocków nie odpadł.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   piątek, 05 lipca 2013 15:17
 • środa, 03 lipca 2013
  • Najciekawsze gadżety elektroniczne

   Czasami wydaje nam się, że już nas nic nie zaskoczy. A tymczasem naukowcy lub odkrywcy publikują wyniki nowych badań, przedstawiają projekty najnowocześniejszych wynalazków i upewniają nas, że jednak się myliliśmy.

   Co można uznać za najciekawsze gadżety elektroniczne pierwszego półrocza 2013 roku?

   Jednym z takich gadżetów jest telewizor TV OLED LG z ... zakrzywionym ekranem. Ile razy podczas oglądania TV wydawało nam się, że prosty telewizor nie pokazuje dobrze obrazu z danej perspektywy. Teraz mamy szansę kupić sobie taki telewizor, gdzie kąt oglądania będzie bardziej odpowiedni.

   tv lg

   Źródło: rtvagd.net

   Kolejny ciekawy multimedialny wynalazek to 84-calowy stół z dotykowym ekranem o rozdzielczości 4K firmy 3M. W końcu filmy o przyszłości zaczną pokrywać się z tym co tworzą inżynierowie.

   Ciekawostką jest też elektroniczny widelec, który poinformuje nas, jeśli będziemy jeść zbyt szybko.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   środa, 03 lipca 2013 12:54
 • czwartek, 27 czerwca 2013
  • Solar Impuls

   Wraz z postępem technologicznym można zobaczyć, że coraz więcej firm wykorzystuje energię odnawialną. Co chwilę naukowcy donoszą nam o nowych rozwiązaniach, które zrewolucjonizują świat, a jednocześnie nie będą czerpały z ograniczonych zasobów naturalnych.


   Dzisiaj można powiedzieć o pewnym przełomie, ponieważ pierwszy samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną Solar Impulse przeleciał Stany Zjednoczone od wybrzeża do wybrzeża. Aby ta sztuka się udała trzeba było zamontować na nim baterie słoneczne zajmujące aż 200 metrów kwadratowych. Dlatego skrzydła tego samolotu można porównać wielkością do jumbo jeta.


   solar impuls

    

   Nowe technologie są bardzo kosztowne, jednak ochrona środowiska naturalnego jest obecnie priorytetem wielu krajów. Na Solar Impuls wydano aż 100 milionów euro. Jednak dzięki zastosowaniu aż 12 tysięcy ogniw fotowoltaicznych samolot może lecieć przez 24 godziny.


   Po tej udanej próbie zaplanowano już lot dookoła świata, który ma się odbyć dopiero w 2015 roku, po udoskonaleniu braków takich jak problemy ze sterownością podczas wiatru i deszczu.

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   dyssonanss
   Czas publikacji:
   czwartek, 27 czerwca 2013 14:52