Wpis

czwartek, 27 czerwca 2013

Solar Impuls

Wraz z postępem technologicznym można zobaczyć, że coraz więcej firm wykorzystuje energię odnawialną. Co chwilę naukowcy donoszą nam o nowych rozwiązaniach, które zrewolucjonizują świat, a jednocześnie nie będą czerpały z ograniczonych zasobów naturalnych.


Dzisiaj można powiedzieć o pewnym przełomie, ponieważ pierwszy samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną Solar Impulse przeleciał Stany Zjednoczone od wybrzeża do wybrzeża. Aby ta sztuka się udała trzeba było zamontować na nim baterie słoneczne zajmujące aż 200 metrów kwadratowych. Dlatego skrzydła tego samolotu można porównać wielkością do jumbo jeta.


solar impuls

 

Nowe technologie są bardzo kosztowne, jednak ochrona środowiska naturalnego jest obecnie priorytetem wielu krajów. Na Solar Impuls wydano aż 100 milionów euro. Jednak dzięki zastosowaniu aż 12 tysięcy ogniw fotowoltaicznych samolot może lecieć przez 24 godziny.


Po tej udanej próbie zaplanowano już lot dookoła świata, który ma się odbyć dopiero w 2015 roku, po udoskonaleniu braków takich jak problemy ze sterownością podczas wiatru i deszczu.

 

 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
dyssonanss
Czas publikacji:
czwartek, 27 czerwca 2013 14:52

Polecane wpisy